![]() | Toplotne črpalke se ne ločijo le po tem, iz katerega vira pridobivajo energijo in kam to energijo naposled usmerijo. Ločimo tudi nizkotemperaturne in visokotemperaturne toplotne črpalke. Gre za pomembne razlike, ki jih je treba upoštevati že pri načrtovanju celotnega ogrevalnega sistema – ne pozabimo, da morajo biti vsi elementi sistema med seboj združljivi in usklajeni. Visokotemperaturne toplotne črpalke so namenjene uporabi v sistemih, ki za učinkovito ogrevanje zahtevajo vodo pri višji temperaturi. Običajno gre za radiatorsko ogrevanje, ki je odličen primer visokotemperaturnega sistema. Radiatorji se med seboj sicer razlikujejo, prav tako seveda prihaja do razlik v samih sistemih, zato ne moremo posplošiti potreb vseh uporabnikov radiatorskega ogrevanja. Vsekakor pa bo treba vodo za ogrevanje segreti na višjo temperaturo, kot jo zahtevajo nizkotemperaturni sistemi. To pomeni temperaturo vsaj okoli 65 stopinj Celzija, kar ni lahek zalogaj za varčen ogrevalni sistem. Treba bo izbrati visokotemperaturno toplotno črpalko, ki to zmore. |
Visokotemperaturne toplotne črpalke so na voljo v vseh pogostih izvedbah, kot vir energije lahko koristijo zrak, zemljo in vodo. Vir energije praviloma ne vpliva na končno zmogljivost črpalke, zato lahko v vsakem primeru pričakujemo zadostno ogrevanje vode za radiator. Razlika pa lahko nastane v razpoložljivosti oziroma količini toplote, ki jo lahko črpalka pridobi iz okolja – pri zelo nizkih temperaturah okoliški zrak ne vsebuje dovolj energije, ki bi jo lahko izkoristili za ogrevanje vode na visoko temperaturo. Črpalka sama to sicer zmore, a nima na voljo dovolj energije. Pri izbiri toplotne črpalke je treba torej upoštevati tudi te dejavnike, morda pa bo pametno ogrevanje dopolniti še s kakšnim rezervnim sistemom.
Seveda je možno kombinirati visokotemperaturno ogrevanje z nizkotemperaturnim, kar dopušča nekaj več svobode pri upravljanju sistema. Je pa v tem oziru pogosto bolje izbrati kar nizkotemperaturno toplotno črpalko in v celoti presedlati na nizkotemperaturni ogrevalni sistem, saj bo izkoristek v tem primeru bistveno boljši.
![]() | ![]() | ![]() |