![]() | Talno ogrevanje pogosto povezujemo z luksuzom, čeprav ne gre za posebej redek ali drag način ogrevanja. Pravzaprav so takšen način ogrevanja poznali že naši davni predniki, kar potrjujejo najdbe iz neolitika! Sodobni sistemi so seveda precej drugačni, naprednejši in zmogljivejši, a vseeno delujejo na istem principu – z grelnimi elementi v tleh enakomerno ogrevamo pohodno površino prostora in zrak v njem. Prednosti talnega ogrevanja Talno ogrevanje ima nekatere zelo prepričljive prednosti v primerjavi z drugimi načini ogrevanja, predvsem v primerjavi z dokaj priljubljenim radiatorskim ogrevanjem. Gre za nizkotemperaturno ogrevanje, kar pomeni, da ni treba dosegati visokih temperatur, da bi uspešno ogreli prostor. Talno ogrevanje prostor enakomerno ogreva, tako pa zagotovi udoben in prijeten občutek že ob nižjih temperaturah delovanja. Radiatorji ogrevajo zrak le v svoji neposredni okolici, učinek v prostoru pa je odvisen od kroženja zraka. |
V vsakem primeru se morajo radiatorji bistveno bolj segreti, če želimo prostor uspešno ogreti. Talno ogrevanje je posledično tudi varčnejše, saj ne zahteva toliko energije za delovanje.
Še ena izmed omembe vrednih prednosti talnega ogrevanja je prihranek prostora. Grelna telesa se vgradijo pod pohodno površino prostora, pri tem izgubimo le kak centimeter višine. Diskretno in učinkovito ogrevanje je velik kontrast v primerjavi z radiatorji, ki zasedajo dragoceni prostor v manjših prostorih, poleg tega lahko motijo tudi vizualno podobo stanovanja.
Sistemi talnega ogrevanja
Talno ogrevanje je na voljo v različnih izvedbah, največja razlika je v viru energije, ki ga koristi sistem za delovanje. Omeniti gre toplovodno ter električno talno gretje. Vodni sistemi lahko koristijo različne vire energije, ki lahko ogrevajo vodo, posebej dober je izkoristek v kombinaciji s toplotno črpalko. Električni sistemi z dovršenimi grelnimi elementi ponujajo odličen izkoristek, še posebej če za njihovo napajanje uporabimo sončno energijo – to omogoča praktično brezplačno ogrevanje!
Vgradnja talnega ogrevanja
Način vgradnje talnega ogrevanja je odvisen od izbranega sistema, pa tudi od prostora, kamor želimo sistem vgraditi. Električni sistemi so praviloma enostavnejši za vgradnjo – na voljo so v obliki preprog, ki jih preprosto položimo pod pohodno površino. Možna je hitra, enostavna in cenovno ugodna suhomontažna vgradnja, tako da so takšni sistemi primerni tudi za vgradnjo v že končane prostore.
Vodni sistemi talnega ogrevanja zahtevajo pri vgradnji nekaj več dela, zato se zanje običajno odločamo pri novogradnjah ali večjih renovacijah. V tla je treba namreč namestiti cevi, po katerih se bo pretakala voda za ogrevanje. Na voljo so sicer že izdelane sistemske plošče, ki jih lahko položimo brez večjih gradbenih posegov, ponuja pa klasična mokra vgradnja grelnih teles v tla boljši izkoristek.