![]() | Delitev stroškov ogrevanja prostorov in sanitarne vode je v večstanovanjskih stavbah zahtevna naloga. Brez natančnega vpogleda v dejansko porabo ne bo šlo, poleg tega bo treba načrtovati in vzpostaviti učinkovit sistem za zanesljivo spremljanje in obračunavanje porabe. V preteklosti je bila delitev stroškov ogrevanja v mnogih večstanovanjskih stavbah izvedena pavšalno, pri čemer se je upoštevala le kvadratura stanovanja, za porabo sanitarne vode pa se je uporabljal izračun na podlagi števila prijavljenih stanovalcev v posamezni stanovanjski enoti. Tovrstni način je večkrat privedel do nezadovoljstva med stanovalci, saj so nekateri plačevali več, drugi pa manj od dejanske porabe. Zato je bilo leta 2011 v okviru energetskega zakona sprejeto načelo, ki je večstanovanjskim zgradbam s skupnim virom centralnega ogrevanja predpisalo obvezno obračunavanje porabljene toplotne energije za ogrevanje stanovanjskih enot po dejanski porabi. Način obračuna in delitve stroškov ogrevanja pa nadalje določa Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli. |
Poleg tehničnih zahtev za delilnike, ki morajo biti po celi stavbi enaki in izdelani skladno s standardom SIST EN 834, vsebuje pravilnik tudi natančna navodila za izračun deleža stroškov ogrevanja. Pri tem se uporablja korekcijske faktorje za prilagoditev izračunane porabe toplote z dejanskim deležem stroška, ki je odvisen tudi od lege stanovanja znotraj večstanovanjske stavbe. Korekcijske faktorje se skupaj z vrednostmi toplotnih prehodnosti posameznih stanovanj vstavi v formule za izračun deleža stroškov za toplotno ogrevanje.
Učinkovita in poštena delitev stroškov je torej možna le z uporabo specializirane opreme, ki omogoča upravitelju vpogled v dejansko porabo. Z dobavo in montažo opreme izdelamo učinkovit sistem za spremljanje in obračunavanje porabe v večstanovanjskih stavbah, kar ima poleg poštenega obračunavanja tudi druge pozitivne učinke.